Najpopularniejsze kierunki studiów

Site Admin
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 2012-07-05, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Najpopularniejsze kierunki studiów

Postprzez Admin » 2012-08-10, 14:18

Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszym kierunkiem studiów było zarządzanie, czy też pedagogika. W Polsce masowo młodzi ludzie wybierali się na studia z zakresu marketingu czy filologii polskiej. Skutkiem tego mamy dziś wielki sztab bezrobotnych po studiach wyższych. Najpopularniejsze kierunki studiów nie są tożsame z kierunkami, które przynoszą pewną, dobrze płatną pracę młodym ludziom po zakończeniu edukacji na uczelni wyższej. Jak w tym roku wybierali maturzyści kierunki studiów? Czy nadal prym wiodą kierunki biznesowe?

Otóż, w rekrutacji 2011/2012 na wyższych uczelniach najczęściej wybierano kierunki takie jak psychologia i prawo. Wzrost zainteresowania zauważalny jest również na kierunkach studiów związanych z administracją czy pedagogiką. Kierunki pedagogiczne są niezmiennie popularne wśród młodych ludzi, choć miejsc w szkołach i innych placówkach oświatowych dla nowych pracowników wyraźnie brakuje.

Studia prawnicze są postrzegane przez samych studentów jako te, które zapewnią świetną pracę o godziwych zarobkach. Co prawda wymagają one wzmożonego nakładu pracy, bowiem nie są to studia najłatwiejsze, ale i tak wysiłek ten się na pewno opłaci. Studenci kierunków prawniczych mogą zostać w przyszłości nie tylko prawnikami, ale również radcami prawnymi, sędziami, czy też sprawdzić się w pokrewnych profesjach. Wszystko zależy od tego, czy po zakończeniu studiów student dostanie się na aplikację w wybranym zawodzie, czy też nie. Nie jest to sprawa zbyt łatwa i wymaga dużego zaangażowania.

Administracja
jako drugi najpopularniejszy w tym roku kierunek studiów wybierana jest pod kątem przyszłej pracy w administracji rządowej i samorządowej. Praca w urzędach jest postrzegana jako prosta, łatwa i przyjemna. Co więcej, jest to praca pewna, z całym szeregiem dodatków socjalnych do pensji. To skłania młodych ludzi do kształcenia się w tym właśnie kierunku. O popularności kierunków administracyjnych studiów wyższych w dużej mierze zadecydował kryzys ekonomiczny. Stabilność pracy w urzędach państwowych jest największą zachętą dla młodych ludzi w studiowaniu administracji.

Można powiedzieć, że wybory młodych ludzi, maturzystów, są rozważne i nie kierują się oni tylko modą w zakresie studiów. Myślą o przyszłości i analizują rynek pracy, aby kształcić się w tym kierunku, który daje największe szanse na znalezienie zatrudnienia. Nie chcą oni powiększać znów grona wykształconych bezrobotnych.

A wy jaki kierunek studiów wybraliście i dlaczego?

Doradca reklama
 
Posty: 652
Dołączył(a): Cz sty 05, 2009 8:29 am

Podpowiadam

ranking kont studenckich 2017
Posty: 15
Dołączył(a): 2012-09-12, 08:50

Re: Najpopularniejsze kierunki studiów

Postprzez Gąska » 2012-09-13, 15:16

Najpopularniejsze kierunki to moim zdaniem zarządzanie - było i jest popularne. Dużo osób na to chodzi, ale tylko nieliczni będą coś znaczyć w tym biznesie.

Powrót do Pytania przyszłego studenta 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość