Czy warto studować informatykę?

Dołączył(a): 2014-10-30, 13:29

Postprzez sebix » 2015-06-16, 13:16

Duże możliwości daje PWSZ wbrew pozorom. Szkoła jest darmowa bo publiczna, a można sobie np na Erazmusa wyjechać...wcale nie trzeba mieć średniej 5,0 tak jak niektórzy myślą, żeby się załapać. Generalnie mają fajnych profesorów, nawet w dziekanacie panie sa miłe ;)) Z resztą większość takich formalności to i tak można załatwić online przez ich stronę www.pwsz.wloclawek.pl. Nowoczesna uczelnia, mi się tu dobrze studiuje.

Avatar użytkownika
Dołączył(a): 2015-09-23, 18:32

Postprzez Dariaa » 2015-09-29, 13:46

rozwojowy kierunek, dlatego jestem na tak

Dołączył(a): 2015-09-30, 17:55

Postprzez bartko » 2015-09-30, 18:00

Jeden z nielicznych kierunków, które warto studiować. Ale dokształcać trzeba się samemu, bo na studiach cześto uczą staroci.

Dołączył(a): 2015-12-11, 10:45

Postprzez aniwo » 2015-12-11, 11:30

Jasne, że warto ponieważ jest to branża która nieustannie się rozwija i ten wzrost będzie odczuwalny jeszcze przez wiele lat. A to sprawia, że zapotrzebowanie na informatyków będzie nieustannie rosło.
Pracy dla informatyków jest mnóstwo a firmy mają bardzo duże problemy z wypełnieniem wakatów na stanowiskach.

Niemniej jak od każdej reguły są wyjątki i nie dla każdego informatyka będzie "ziemia obiecaną" ;)

- "Informatyk" to bardzo szerokie pojęcie więc liczy się specjalizacja - informatykiem może być osoba instalująca Windowsa na firmowych komputerach jak i wysokiej klasy programista czy administrator sieci. Przepaść w zarobkach tych grup jest ogromna.
- Pracy jak napisałem jest dużo ale tylko dla tych "dobrych" o dużych umiejętnościach. Największym problemem jest to, że co roku nasze uczelnie produkują tysiące informatyków z których tylko mały procent ma jakieś pojęcie i umiejętności. Nawet najlepszy dyplom, z najlepszej uczelni niewiele znaczy dla pracodawcy jeśli nic się nie potrafi (a sami wiecie, że "ślizgających" się z roku na rok studentów nie brakuje).
- Najwięcej miejsc pracy oferują praktycznie tylko duże ośrodki jak Wrocław, Poznań, Warszawa. Oczywiście informatyk może pracować zdalnie (i wielu tak robi) ale to sprawdza się gdy już ma się konkretne doświadczenie i umiejętności.

Podsumowując - w tej branży liczą się praktyczne umiejętności których niestety studnia nie zapewniają (znajomość języka programowania a umiejętność jego wykorzystania to dwie różne rzeczy). Musowo je więc uzupełniać we własnym zakresie - dokształcać się, nabierać praktyki. Pójść na staż do firmy aby uczestniczyć przy konkretnych projektach które nauczą praktycznych umiejętności. Darmowe staże odradzam - rzadko kiedy mają sens. Gdy firma ma Ci zapłacić (nawet nieduże pieniądza) chce aby wydatek się zwrócił więc zależy jej abyś robił produktywne rzeczy (a nie przysłowiowe "parzenie kawy"). Wtedy kończąc studia znajdzie się pracę bez problemu.

Dołączył(a): 2016-02-10, 14:21

Postprzez Lewiksa » 2016-02-17, 09:56

Jakby się zastanowić to inwencja twórcza może doprowadzic do przełomu, ciągle powstają aplikacje, strony internetowe, programy itp. Tylko trzeba mieć wysokie umiejętności i pomyśleć o wszystkim nim cokolwiek wyjdzie od każdego autora. To tak w kwestii własnych projektów, a praca? Sporo firm potrzebuje na etat informatyka, bo przecież wiele firm pracuję na komputerach. Spektrum działania jest duże, aż szkoda pisać - warto na pewno :)

Dołączył(a): 2016-09-11, 22:41

Postprzez danielusk » 2016-09-11, 23:04

Słyszałem że coraz mniej jest chętnych na studiowanie informatyki. Powodów może być wiele, pewnie też szybko zmieniające się trendy i języki programowania które wymagają do praktycznego zastosowania prawie cały czas uczenia się nowych rzeczy. Przynajmniej w perspektywie ostatnich 10 lat liczba studentów informatyki zmalała o 1/3

Dołączył(a): 2016-09-13, 09:31

Postprzez Marta25061992 » 2016-09-15, 11:32

Proszę o pomoc!
Bardzo proszę o wypełnienie krótkiej, anonimowej ankiety, która jest mi potrzebna do napisania pracy licencjackiej.
Będę wdzięczna za wszystkie odpowiedzi.

Z góry dziękuję za poświęcony czas!

Dołączył(a): 2017-02-28, 08:47

Postprzez CodeMaster » 2017-02-28, 08:48

Też uważam, że warto studiować informatykę. Niby w firmach programistycznych coraz mniej zwracają uwagę na to, co masz na papierku, a bardziej na Twoje umiejętności, ale to jednak jakaś podstawa nawet do negocjacji płacy. Też nie miałem skończonych studiów jak zacząłem pracę w Codete (u mnie na rozmowie rekrutacyjnej przeważyły umiejętności i zrealizowane projekty, którymi mogłem się pochwalić). Później jednak stwierdziłem, że warto iść na studia i w tym roku bronię inżyniera. Przez czas studiów pracowałem normalnie i dzięki elastycznym godzinom pracy nie miałem w ogóle problemu z zaliczeniami i obecnościami ;)

Dołączył(a): 2015-09-01, 09:59

Postprzez she23 » 2017-03-01, 21:45

Najlepiej łączyć jedno i drugie - studia i praktykę. Kolega tak robi i sobie takie rozwiązanie chwali.

Dołączył(a): 2017-04-03, 10:32

Postprzez kaka12 » 2017-04-03, 10:49

Myślę że warto studiować ten kierunek jeśli ktoś to lubi to bez problemu znajdzie pracę, czy chociażby założy własną działalność.

Poprzednia stronaNastępna strona