Zagrożone kierunki studiów

Site Admin
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 2012-07-05, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Zagrożone kierunki studiów

Postprzez Admin » 2012-08-13, 12:10

Niż demograficzny, z którym mamy do czynienia w przypadku osób w wieku od 18 do 24 lata, trwa od 2008 roku. To oznacza, że z roku na rok ubywa studentów na wyższych uczelniach, a kolejnym kierunkom grozi likwidacja. Jeśli podczas rekrutacji tylko kilkoro studentów składa swoje dokumenty na dany profil edukacji, a kolejne, powtórne rekrutacje nie przynoszą nowych aplikacji, kierunek z przyczyn ekonomicznych musi zostać zamknięty. Uczelnie wyższe w Polsce nie mogą sobie pozwolić na to, aby utrzymywać deficytowe kierunki, a za takie uważane są profile, na których chce kontynuować edukację zbyt mało studentów.

Co roku ubywa osób w wieku studenckim, co jest problemem dla niemalże wszystkich uczelni w Polsce. Niektóre miewają już problemy z nadmiarem wolnych miejsc na swoich kierunkach. Najczęściej problemy te dotyczą kierunków niszowych, mało popularnych, bądź też niestacjonarnych kierunków studiów. Wśród zagrożonych profili uczelnianych wymienia się studia filozoficzno-historyczne na UMSC, fizykę techniczną i filologię ukraińską na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz studia na kierunku transport na Politechnice Wrocławskiej. To tylko przykłady wielu kierunków studiów, których w najbliższym czasie czeka likwidacja lub choćby czasowe zawieszenie przyjmowania nowych studentów.

Nawet pozytywne przejście rekrutacji na wymarzony kierunek studiów nie jest więc dziś gwarancją tego, że rzeczywiście młody człowiek rozpocznie studia. Uczelnie wyższe co prawda robią co mogą, aby tylko utrzymać kierunki, ale jeśli studenci nie będą chcieli na nich studiować, niemożliwe będzie ich sztuczne podtrzymywanie. Rozwiązaniem problemu może być promocja właśnie tych kierunków studiów, które są najmniej oblegane przez maturzystów. Wskazanie możliwych profesji, jakie można po nich uprawiać, czy też zapewnienie dodatkowych stypendiów dla studentów to przykłady zachęt, jakie mogą stać się motywacją do podjęcia na tych kierunkach studiów wyższych.

Student, który nie będzie miał szansy rozpocząć studiów na kierunku, ponieważ zostanie on zlikwidowany przez uczelnię jako nieopłacalny, może liczyć na bezpłatne przeniesienie na pokrewne profilem studia, jeśli tylko wyraża na to zgodę. Z kolei, jeśli likwidowany jest kierunek niestacjonarny, studenci mogą zostać automatycznie przeniesieni na studia dzienne. Wydaje się, że teraz to uczelnie decydują, co młody człowiek ma studiować.

Doradca reklama
 
Posty: 652
Dołączył(a): Cz sty 05, 2009 8:29 am

Podpowiadam

ranking kont studenckich 2017

Powrót do Forum ogólne 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości