Ile zarabia absolwent po skończeniu studiów? Wasze Opinie?

Site Admin

Ile zarabia absolwent po skończeniu studiów? Wasze Opinie?

Postprzez Admin » 2012-08-07, 13:04

Czy absolwenci studiów wyższych w Polsce nie chcą dużo zarabiać?

Wymagania płacowe absolwentów polskich uczelni wyższych są znacznie niższe niż ich kolegów z innych europejskich krajów. Dajmy na to, Duńczyk po studiach chciałby zarabiać 20 tys. zł miesięcznie, podczas gdy nasi rodacy na tym samym etapie kariery zawodowej zadowolą się całkowicie 3,5 tys. zł miesięcznie, choć często i taka praca jest trudna do osiągnięcia. Dlaczego polski absolwent tak nisko się ceni? Przyczyną takiej sytuacji jest znajomość realiów rynku pracy przez młodych ludzi. W rzeczywistości, jeśli komukolwiek po studiach uda się w Polsce znaleźć pracę za 2 tys. zł miesięcznie lub więcej, jest zadowolony z takiego stanu rzeczy. Na wyższe zarobki polscy absolwenci mogliby liczyć za granicą, na przykład u naszych zachodnich sąsiadów. Niewiele ponad 30% studentów jest jednak skłonnych do przeniesienia się na stałe za granicę tylko po to, aby więcej zarabiać.

Polscy absolwenci godzą się więc na o wiele niższe zarobki, niż absolwenci we Francji, w Niemczech, w Szwajcarii czy w Danii.

Na najlepsze wynagrodzenie młodzi ludzie mogą liczyć w takich krajach jak Szwajcaria, Dania, Szwecja czy Wielka Brytania, w zależności od studiów wyższych. Najmniej zarabia się nie tylko w Polsce, ale i w Czechach czy w Hiszpanii, w której bezrobocie wśród najmłodszej grupy pracowników, absolwentów studiów wyższych, jest zdecydowanie największe w całej Unii Europejskiej. Brakuje miejsc pracy nawet dla młodych, energicznych i solidnie wykształconych osób.

Zarobki Polaków po studiach pozostających w kraju i tu pracujących są niższe niż średnia krajowa. W Unii Europejskiej również nie jest tak dobrze, jak mogłoby się wydawać. Na rynku pracy dla młodych ludzi negatywnie odbił się niedawny kryzys ekonomiczny. Ludzie wykształceni wkraczający na rynek pracy muszą obniżyć swoje wymagania płacowe, jeśli w ogóle chcą znaleźć jakąkolwiek pracę. Natomiast znalezienie zatrudnienia zgodnego z kierunkiem studiów jest prawdziwą sztuką. Trzeba mieć albo duże szczęście, albo „szerokie plecy”, aby trafić na pracę, która będzie odpowiadała wykształceniu młodego człowieka i na dodatek będzie dobrze płatna.

Porównując wynagrodzenie absolwentów w Wielkiej Brytanii i w Polsce widać ogromną przepaść. Absolwent studiów wyższych jest w stanie w ciągu roku zarobić na wyspach 25 tys. funtów, czyli ponad 9 tys. zł, podczas gdy w Polsce zarobki utrzymują się na poziomie 2-3 tys. zł miesięcznie. To trzy lub cztery razy mniej.

A jak było u was z zarobkami zaraz po studiach? jakie macie opinie?

Doradca reklama

Podpowiadam

ranking kont studenckich 2017

Re: Ile zarabia absolwent po skończeniu studiów? Wasze Opinie?

Postprzez studentka18 » 2013-08-24, 13:31

Niestety na terenie Polski nawet wysokie wykształcenie nie zapewnia wysokich zarobków...

Postprzez LeBernadetka » 2013-09-02, 10:32

Absolwent czego? Bo jeden zarobi na budowie 6000 zł jako operator dźwigu, a drugi np 3000 w szpitalu jako lekarz. Wszystko zależy od tego co umiesz, jakie masz kwalifikacje, co potrafisz robić itd.

Postprzez profeesor » 2013-09-29, 14:11

Wszystko zależy od kierunku. Gaże pracowników różnych kierunków różnią się diametralnie. To przecież oczywiste. Jedni zgarniają 10 tysięcy a inni siedzą na bezrobociu. Nie ma żadnej zasady pod tym względem.

Postprzez corki » 2013-12-03, 22:55

Dokładnie, nie ma co porównywać kogoś po ekonomii na słabej uczelnii a kogoś po szkole medycznej;D Nie można od tak powiedzieć ile się zarabia.

Postprzez Itamtu » 2013-12-27, 22:28

Jestem po informatyce i pracuję jako programista w SMT Software, zarabiam lepiej niż moi koledzy po studiach humanistycznych, ale nie tyle co Duńczyk. Szczerze mówiąc, nie uważam ze sytuację w Polsce można przyrównać do sytuacji w niektórych znacznie lepiej rozwiniętych krajach europejskich bez uwzględnienia kosztów życia, które tam są znacząco wyższe. Oczywiście, będąc w podróży z rzeczonym Duńczykiem moje oszczędności stopnieją trzy razy szybciej niż jego oszczędności, jednak sytuacja zmieniłaby się diametralnie na moją korzyść gdyby w jego miejsce pojechał ze mną Mołdawianin.

Postprzez jan_czerski » 2014-03-26, 09:02

to zależy. jako praktyk medycyny po wydziale lekarski uj w polsce podczas stażu zarabiałem standardowe 1600. po dwóch latach normalnej pracy już jako lekarz mój etat w szpitalu publicznym wynosił 2900, ale do tego dochodziły specjalistyczne wizyty - w sumie + 1500 miesięcznie.
prawdziwa kasa zaczęła się jednak dopiero na Wyspach, gdzie wyjechałem z żoną dwa lata temu. intensywnie szukałem pracy za pomocą kilku agencji. Znalazłem jako Resident Medical Officer - zarobki od 3000 funtów. Sporo, ale najfajniejsze jest to, że perspektywy rozwoju i awansu finansowego są na tyle duże, że kwestią czasu jest jedynie doszlusowanie do brytyjsiego poziomu 5500 funtów.

Postprzez Robert_B » 2014-04-04, 09:10

Po łącznie 8 latach studiów - 1800zł netto w Poznaniu

Postprzez Werka » 2014-04-18, 14:20

W Poznaniu niby takie małe bezrobocie, a to pewnie dlatego, że zarobki słabe. Jako pierwsza praca po studiach, to 1800 to i tak nieźle. Znam takich co idą na staże za 1200-1300 na rękę i są zadowoleni, że w ogóle gdzieś pracują. Takie realia, a pracodawcy to wykorzystują...

Postprzez tomirka » 2014-05-07, 13:27

Myślę,że na najlepsze zarobki obecnie mogą liczyć specjaliści z branży IT - średnia zarobków w tym zawodzie jest naprawdę dobra. Oczywiście informatyka jest bardzo szeroką dziedziną i warto jest zdecydować się na specjalizację, która aktualnie rozwija się. Duże wzięcie mają na przykład systemy i aplikacje mobilne. Kierunek ten można obecnie studiować na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. MOim zdaniem bardzo dobra uczelnia .Ukończyłam tam studia podyplomowe, które znacznie ułatwiły moją sytuację na rynku pracy.

Następna strona

Powrót do Praca i kariera