Czy drugi kierunek studiów gwarantuje lepszą pracę?

Site Admin
Avatar użytkownika
Dołączył(a): 2012-07-05, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Czy drugi kierunek studiów gwarantuje lepszą pracę?

Postprzez Admin » 2012-08-07, 14:53

Rynek pracy wymaga od kandydatów wszechstronności, doświadczenia i wykształcenia na wysokim poziomie. Tylko posiadając taki zestaw cech, kandydat na pracownika ma szansę na zatrudnienie w dobrej firmie, z godziwą płacą i perspektywami na robienie kariery zawodowej w przyszłości. Studenci chcąc zadbać o swój byt w dorosłym życiu, podejmują się nauki na dwóch kierunkach studiów. Są i tacy, którzy skłonni są uczęszczać nawet na kilka fakultetów, poszerzając swoje wykształcenie w danym kierunku. Czy jednak podwójne studia rzeczywiście mogą stać się w przyszłości przepustką do lepszego startu na rynku pracy, czy też są stratą czasu i pieniędzy?

Na pewno wszechstronne wykształcenie i umiejętności są oczekiwane przez pracodawców, ale bardziej niż „papiery” liczą się dla nich realne możliwości, jakie daje młody człowiek w sensie tworzenia wartości dodanej dla firmy. Jeśli studiuje on dwa czy trzy kierunki tylko po to, aby móc się pochwalić dyplomem, to takie działanie bynajmniej nie zagwarantuje mu lepszej pracy. Być może na starcie w procesach rekrutacji w różnych firmach będzie miał on silniejszą pozycję, ale w toku rozmów z potencjalnym pracodawcą jego braki w umiejętnościach i wiedzy wyjdą na jaw.

Jeśli student podejmuje się dwóch kierunków studiów powinien angażować się w taki sam sposób w oba. Nie mogą to być też studia o profilu całkowicie oderwanym od siebie. Jeśli studiujemy prawo, to raczej nieprzydatna nam będzie przy tym biotechnologia, czy fizyka, ale już zarządzanie przyda nam się na pewno, na przykład po to, aby w przyszłości móc pracować w zarządzie dużej firmy, jako prawnik i menager w jednej osobie. Podobnie, jeśli jednym z kierunków studiów jest księgowość, a drugim filologia języka obcego. Centra rachunkowe i księgowe powstające w Polsce na ogół szukają osób z wiedzą rachunkową potwierdzoną dyplomem oraz ze znakomitą znajomością języka obcego. Tą jednak można uzyskać nie tylko w toku studiów wyższych, ale również na wszelkiego rodzaju kursach. Czasem są one o wiele bardziej efektywne jeśli chodzi o zdobywanie umiejętności rozmowy w języku obcym, niż filologia na wyższej uczelni.

W nowoczesnych zakładach pracy bardziej niż kolejny dyplom, liczą się certyfikaty potwierdzające konkretne umiejętności. Wiele kierunków studiów nie daje wiedzy czy zdolności, potrzebnych na danych stanowiskach pracy. Jest to wyłącznie teoria, która rzadko kiedy znajduje pokrycie w rzeczywistości. Pracodawcy więc będą cenić bardziej dyplomy ukończenia kursów i szkoleń, niż stertę dyplomów z kolejnych fakultetów.

A jakie są Wasze Opinie? Czy studiowanie drugiego kierunku, zapewnia lepszą pracę po studiach?

ranking kont studenckich 2016
Dołączył(a): 2013-07-31, 16:26

Postprzez jagoda13 » 2013-07-31, 16:35

Niestety, współcześnie nic nie gwarantuje nam dobrej i płatnej pracy. Możliwości nauki jest wiele, lecz po jej zakończeniu trudno znaleźć pracę, jeśli nie ma się znajomości.

Dołączył(a): 2013-10-01, 14:49

Postprzez huck » 2013-10-16, 18:40

Może nie od razu gwarantuje lepszą pracę, ale daje szansę. Z reguły taki wpis robi wrażenie w cv... A Wy co o tym myślicie? Sama studiuję dwa kierunki i czasem się zastanawiam, czy to ma sens :)

Dołączył(a): 2013-09-29, 13:18

Postprzez Izydor » 2013-10-18, 22:17

Ja wciąż myślę o rozpoczęciu drugiego kierunku.
Niby płatne, czasu mam niewiele, jednak wciąż kusi, by zrobić coś, co nas wyróżni pośród tysięcy innych absolwentów.

Dołączył(a): 2013-10-02, 14:03

Postprzez zapytajksiegowego.pl » 2013-10-22, 08:39

To czy warto jest pytaniem bardzo ogólnym. Z perspektywy czasu jestem przekonany, że to zależy od konkretnego przypadku, od tego, co chcemy robić w przyszłości - mam na myśli zawód/branżę. W wielu przypadkach lepiej jest zdobywać doświadczenie zawodowe, niż kończyć drugi kierunek. Jeśli np. chcecie otworzyć swoją firmę, dyplomy nie zawsze są konieczne.

Dołączył(a): 2013-11-19, 23:09

Postprzez mixmix » 2013-11-19, 23:40

Niestety ja uważam że w naszym kraju nawet 5 kierunków pracy nie gwarantuje. Liczą się znajomości i szerokie plecy. Dodatkowo zwracają uwagę na umiejętnosci praktyczne i mobilność...kierunki studiów tracą na znaczeniu...

Dołączył(a): 2013-12-03, 22:13

Postprzez corki » 2013-12-03, 22:51

jak inni mówią, drugi kierunek nie da Ci gwarancji. Ale zawsze to dodatkowy atut do CV. Ważne by kierunki były ze sobą powiązane, poza tym warto się spróbować wkręcać jak najszybciej. Ja studiuję chemię i już dzieki wykładowczynii mam możliwość współprowadzenia płatynch badań, a to moim zdaniem jest coś co mi pomoże znaleźć pracę ;)

Dołączył(a): 2014-02-12, 21:53

Postprzez kujonpolski » 2014-02-13, 16:08

Czasami lepiej jeden, a dobry...:)

Dołączył(a): 2014-02-24, 18:28

Postprzez HaiHaiz » 2014-02-27, 17:23

W sumie to kwestia jakie 2 kierunki. Jeżeli różne 2 losowe to raczej nic to nie da. Jeżeli będzie to dobrze przemyślane i będą się te kierunki uzupełniać to będzie to spory + !

Avatar użytkownika
Dołączył(a): 2014-04-11, 12:52

Postprzez Domino123 » 2014-04-21, 13:55

Jasne dwa kierunki to super sprawa, na pewno znacznie zwiększą wartość człowieka na rynku pracy. Ale najważniejszą rzeczą powtarzaną przez setki ludzi sukcesu jest umiejętność przedsiębiorczego myślenia oraz możliwość podjęcia ryzyka.
pomoc na egzaminach MMS, e-mail - www.zdaj.org

Powrót do Praca i kariera

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości