Kredyt studencki warunki otrzymania i spłaty

Site Admin

Kredyt studencki warunki otrzymania i spłaty

Postprzez Admin » 2012-08-10, 23:29

Najważniejsze informacje i warunki dotyczące otrzymania i spłaty kredytu studenckiego

Kredyt studencki jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony dla studentów, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Jeśli młody człowiek nie może liczyć na wsparcie ze strony rodziców na studiach w innym mieście, musi posiłkować się innym źródłem finansowania. Może być nim kredyt studencki, który udzielany jest na preferencyjnych warunkach.

Jest to kredyt niskooprocentowany, który wypłacany jest w transzach miesięcznych przez okres studiów. Natomiast, jego spłata rozpoczyna się nawet w dwa lata po ukończeniu edukacji na uczelni wyższej. Może ona rozpocząć się wcześniej, jeśli student zostanie wykreślony z listy studentów i nie zgłosi tego faktu do banku. Wówczas musi on zacząć spłacać zobowiązanie kredytowe w miesiąc po utracie statusu studenta.

Warunki otrzymania:
Adresatami kredytów studenckich są studenci studiów dziennych i zaocznych, jak i studenci studiów doktoranckich. Nie ma znaczenia, czy młoda osoba rozpoczyna dopiero naukę na studiach wyższych, czy też znajduje się w trakcie nauki.

Maksymalnie, kredyt studencki jest udzielany na 6 lat, jeśli ubiega się o niego osoba rozpoczynająca edukację na studiach wyższych. Jeśli ta sama osoba będzie kontynuowała naukę na studiach doktoranckich, może starać się o przedłużenie kredytu studenckiego na maksymalnie 4 lata. W sumie, kredytowanie może więc trwać 10 lat.

Warunki oprocentowania i spłaty:
Jak już zostało powiedziane, kredyt studencki wypłacany jest w transzach miesięcznych, które wpływają na konto studenta w trakcie roku akademickiego, przez 10 miesięcy. Jedna transza opiewa na 400 lub 600 zł. Do czasu rozpoczęcia spłaty kredytu studenckiego bank nie nalicza studentowi odsetek z tytułu zadłużenia.

Po tym terminie naliczane są odsetki, których oprocentowanie stanowi jedynie połowę stopy redyskontowej weksla NBP. Dziś wynosi ona 5%, a więc kredyt będzie oprocentowany na poziomie 2,5%. To bardzo mało, jak na warunki konkurencyjne na rynku kredytowym w Polsce.

Dodatkowo, studenci osiągający najlepsze wyniki w nauce, którzy po ukończeniu studiów znajdą się w 5% najlepszych studentów na uczelni, mogą liczyć na 20% umorzenie sumy zadłużenia.

Kredyt studencki może zostać całkowicie umorzony dla osób, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji materialnej bądź które straciły zdolność do pracy. Wnioski o częściowe lub całościowe umorzenie długu studenckiego składa się do Komisji do spraw Pożyczek i Kredytów Studenckich, która została powołana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Poręczenia kredytów studenckich dokonuje od niedawna Skarb Państwa. Kredyt studencki można zaciągnąć m.in. w państwowym banku PKO BP czy też w Pekao SA.

Przydane informacje można także znaleźć na:
http://www.forum-kredytowe.pl/f154/ - kredyty studenckie forum
http://www.nauka.gov.pl/finansowanie/fi ... tudenckie/ - kredyty studenckie MNSiW

Doradca reklama

Podpowiadam

ranking kont studenckich 2017

Re: Kredyt studencki warunki otrzymania i spłaty

Postprzez Riszna » 2012-09-16, 22:24

A czy z umorzeniem takiego kredytu studenckiego, to faktycznie jest możliwe? Nie znam nikogo komu by umorzyli lub przynajmniej sporo obcięli. Jaką trzeba by mieć średnią, żeby otrzymać taki bonus?

Postprzez kluska » 2013-09-22, 23:01

Na mojej uczelni umorzenie otrzymało kilka osób. Najniższa średnia o jakiej słyszałam to około 4.2 ale do tej średnie doszły jeszcze osiągnięcia sportowe. Wszystko zależy raczej od wymogów i warunków uczelni. Według mnie o umorzenie warto się starać bo uczelnie chętnie udzielają kredytów. Nie o... się - oni też na tym zarabiają.

Postprzez profeesor » 2013-09-29, 14:07

Ja słyszałam, że już od czterech dostać można kredyt. No i umorzenie zdarza się wbrew pozorom bardzo często. Władze uczelni zazwyczaj chętnie honorują swoich najlepszych studentów.

Postprzez Gosia » 2013-09-29, 18:37

Kredyt można dostać z dużo słabszą średnią. Średnia liczy się wtedy jeżeli bierzesz kredyt od uczelni a nie w banku i starasz się o jego umorzenie. Wtedy faktycznie średnia się bardzo przydaje.

Postprzez dominik » 2014-05-23, 21:53

kluska napisał(a):Na mojej uczelni umorzenie otrzymało kilka osób. Najniższa średnia o jakiej słyszałam to około 4.2

Kwestię umorzenia kredytu reguluje rozporządzenie MNiSW z grudnia 2013. Żeby uzyskać umorzenie posiadacz kredytu musi ukończyć studia w grupie 5% najlepszych absolwentów uczelni, i w tedy może uzyskać umorzenie 20% kredytu. Kredyt umarzany jest przez właściwy bank na wniosek kredytobiorcy, potwierdzony przez kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni lub inny jednoosobowy organ uczelni.

Więc to jaka musi być średnia ocen jest zależne jakie oceny mają inni studenci.
www.kred.pl - kredyt hipoteczny - kalkulator kredytowy oraz ranking kredytów mieszkaniowych

Postprzez MaciejKomicz » 2016-03-02, 21:05

Trochę minęło czasu , w kredycie studenckim trochę się pozmieniało m.in dostępne kwoty a także zwiększono próg dochodów od którego można się ubiegać o taki kredyt , nie wiem czy wiecie ale na kredycie studenckim można nawet zarobić jeśli ktoś nie musi wydawać tych pieniędzy od razu ciekawe przykłady znajdziecie

Postprzez Paulina963 » 2016-07-18, 13:28

No ja tam zwolenniczką kredytów nie jestem, ale sytuacje są różne - wiadomo. Pamiętajcie, że zawsze jak spłacicie szybciej kredyt to zostaje Wam zwrócona różnica za nadpłatę odsetek: * i powodzenia w spłacaniu!

Postprzez mgrzesiu » 2016-10-17, 12:51

Pomimo poręczeń 100% kredytu przez ARiMR lub BGK banki nie udzielają kredytów dla studentów jeśli ci nie przedstawią dodatkowego poręczyciela posiadającego zdolność kredytową (umowa na czas nieokreślony z dochodem co najmniej 1800 zł netto na osobę) . Jaki więc sens mają poręczenia tych instytucji jeśli student, który jest uprawniony do poręczenia 100 % kredytu przez nie (a więc nie posiada innych możliwości poręczenia kredytu) niestety nie może otrzymać kredytu. To po prostu paranoja i obłuda - bo niby instytucje te poręczają 100 % kredytu dla studentów którzy nie mają innej możliwości poręczenia a student i tak nie otrzyma pożyczki gdyż nie posiada poręczyciela. Jestem z terenów wiejskich z rodziny wielodzietnej i dochód na osobę nie przekracza 800 zł jednak bank BPS w Kielcach zażądał dodatkowego poręczyciela pomimo poręczenia przez ARiMR. Czy jest jakieś wyjście z tego błędnego koła?

Postprzez kredstud » 2017-08-09, 18:57

Jeżeli ktoś szuka informacji na temat kredytów studenckich,
stworzyłem serwis na ten temat, zapraszam na
www . kredytstudencki . 5v . pl
(usuń spacje)
Dla zainteresowanych, w tym roku zmieniły się warunki poręczeń.
- 100% dla osób o dochodach do 1,5 tys. zł i
- 90% dla dochodów do 2 tys. zł
Szykują się również korzystne zmiany w umorzeniach.
Czy ktoś miał doświadczenia w kwestii kredytów?

Powrót do Kredyt studencki