Dla kogo kredyt studencki i jakie są warunki i wymagania?

boryna

Dla kogo kredyt studencki i jakie są warunki i wymagania?

Postprzez boryna » 2012-08-13, 08:39

Witam,
Jako, że krucho u mnie z pieniędzmi, chciałbym w tym roku sobie wziąć kredyt studencki i mam w związku z tym parę pytań.
Kto kredyt studencki może otrzymać? Wiem, że student, ale czy jakieś konkretne wymogi np. co do kierunku studiów?
Jakie są warunki otrzymania kredytu studenckiego w 2012 r??

Doradca reklama
 
Posty: 652
Dołączył(a): Cz sty 05, 2009 8:29 am

Podpowiadam

ranking kont studenckich 2017
Site Admin
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 2012-07-05, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk

Dla kogo kredyt studencki

Postprzez Admin » 2012-08-13, 10:34

Kredyty studenckie są przyznawane wyłącznie dla studentów, którzy w dniu rozpoczynania studiów nie mieli ukończonych 25 lat życia. Jest to jeden z pierwszych wymogów, jakie stawiane są młodym ludziom, przy ubieganiu się przez nich o kredyt studencki, na wielce preferencyjnych zasadach.

Warunkiem przyznania i utrzymania kredytu studenckiego przez cały okres studiowania jest to, aby kredytobiorca wciąż posiadał status studenta. Kredyt tego typu jest udostępniany studentom studiów dziennych i zaocznych, oraz doktorantom na studiach doktorskich. O kredyt studencki mogą ubiegać się studenci uczelni publicznych i niepublicznych, uczestnicy studiów doktoranckich, słuchacze i studenci Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, będący osobami cywilnymi oraz słuchacze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, również będący osobami cywilnymi. Nie ma znaczenia, czy student ubiegający się o kredyt studencki będzie na pierwszym, czy każdym innym roku studiów. Rodzaj studiów i ich kierunek nie jest brany pod uwagę przy udostępnianiu kredytów studenckich.

Jako kredytobiorcy priorytetowi są traktowani przy kredytach studenckich te osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Są oni klasyfikowani do takiej grupy pod względem dochodów uzyskiwanych na jednego członka rodziny. Jeśli dochód ten nie przekracza pewnej kwoty, ich wnioski są rozpatrywane pozytywnie w pierwszej kolejności. Rzeczona kwota jest corocznie ustalana na podstawie ilości otrzymanych przez banki wniosków i przekazanych przez nich informacji na temat dochodów umieszczanych w zaświadczeniach o wynagrodzeniu. Jego wysokość szacowana jest jednocześnie także na podstawie ilości kontynuowanych i nowych kredytów jakie Fundusz Pożyczek i Kredytów Studenckich jest w stanie udzielić.

Co roku zwiększa się w sposób zdecydowany kwota wynagrodzenia, jaka uprawnia studenta do pierwszeństwa przy przyznawaniu kredytów studenckich. W roku akademickim 1999/2000 wynosiła ona zaledwie 550 zł, a już w latach 2004-2006 była ona niemalże 3-krotnie wyższa i wyniosła 1600 zł.

Szansę na uzyskanie kredytu studenckiego mają wyłącznie studenci spełniający wyżej wymienione wymagania, którzy dostarczą do banku do 15 listopada kompletny wniosek kredytowy, wraz z niezbędnymi dokumentami. Inny termin składania wniosków o kredyt studencki dotyczy studentów uczelni wojskowych. Mają oni obowiązek złożyć wniosek o kredyt do 12 września, jeśli zamierzają się o niego ubiegać.

Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 2012-09-04, 23:55

Re: Dla kogo kredyt studencki i jakie są warunki i wymagania?

Postprzez Maniek » 2012-09-05, 08:57

Ja się ciągle waham, bo jednak się trochę boję. Poza tym 600zł to nie jest jakaś wielka suma, wystarczy mi na akademik a jakieś 200zł które zostanie, nie zapewni mi bytu na odpowiednim poziomie. Ja gdy pytałem o taki kredyt wcześniej, to miałem jedynie problem z pozyskaniem 2 poręczycieli, którzy muszą mieć min 2000zł brutto miesięcznego dochodu.
Tu jest też troche ciekawych informacji:
http://www.forum-kredytowe.pl/f154/kred ... 50523.html
http://www.forum-kredytowe.pl/f154/najl ... 64465.html

Posty: 2
Dołączył(a): 2016-10-17, 12:50

Re: Dla kogo kredyt studencki i jakie są warunki i wymagania?

Postprzez mgrzesiu » 2016-10-21, 19:32

Należałoby uzupełnić informacje dotyczące poręczenia kredytu. Poręczenie przez ARiMR (przypuszczam, że analogicznie jest z BGK) nawet 100% kredytu niestety nie umożliwia jego otrzymanie. Zarówno banki BPS jak i SGB pomimo 100% poręczenia żądają dodatkowego poręczyciela i to dosyć zamożnego (dochód netto na osobę minimum 1800 zł i umowa o pracę na czas nieokreślony). Tak więc kredyt jest jedynie dla bogatych studentów lub posiadających bogatą rodzinę. Nie udało mi się niestety uzyskać odpowiedzi od banków jaki sens ma więc instytucja poręczenia - dotychczas sądziłam, że poręczenie ARiMR jest po to aby umożliwić uzyskanie kredytu biedniejszym studentom. Dla banków jednak liczy się tylko zysk, ponieważ na takim kredycie wiele zyskać nie można to starają się ograniczyć możliwości jego uzyskania. Korzystają z przepisu że bank sam ustala jakie i ile zabezpieczeń kredytu wymaga i nie obchodzi ich zabezpieczenie przez instytucje państwowe. Proszę o umieszczenie tej informacji gdyż niektórzy (tak jak ja) mogą błędnie sądzić że otrzymają kredyt, który umożliwi im studiowanie a później będą zmuszeni do rezygnacji z nauki ze względu na brak środków.

Powrót do Kredyt studencki



 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość